Previous Green Globe Award winners

A full list of Green Globe Awards alumni.

Video


Watch this video from the 2017 Green Globe Awards gala event to hear a few of the 2017 winners, judges and presenters talking about what the Green Globe Awards means to them – perhaps you will get some ideas for your own entry.

2017 winners and finalists

We have produced an ebook to recognise and celebrate our inspiring 2017 Green Globe Award winners and finalists and showcase how they successfully weave sustainability practices into all aspects of their work.

2017 Winners and finalists ebook (PDF 3.7MB)

All previous winners

Best of the Best Awards

Premier’s Award for Environmental Excellence
Stone & Wood Brewing Co: Good Beer is Our Thing

Regional Sustainability Award

Enova Community Energy: Enova Community Energy

Awards for Organisations and Individuals

Business Leadership Award
Stone & Wood Brewing Co: Good Beer is Our Thing

Community Leadership Award
Stucco: Stucco Solar + Storage Community Project

Public Sector Leadership Award
Department of Planning and Environment: Renewable Energy Advocate

Sustainability Champion Award
Alexandra Iljadica: Youth Food Movement Australia

Young Sustainability Champion Award
Anna Jane Linke: Seaside Scavenge

Awards for Impact

Built Environment Award
City of Sydney: Smart Green Apartments

Natural Environment Award
Sydney Institute of Marine Science (and UNSW): Operation Crayweed Underwater Restoration

Resource Efficiency Award
Revolution Apps and Randwick, Waverley and Woollahra Councils: Compost Revolution
Western Sydney Regional Organisation of Councils: Light Years Ahead

Climate Change Leadership Award
Alternative Technology Association: Alternative Technology Association

Innovation Award
Gate Gourmet Australia: Gate Gourmet Green Dry Ice Project

Awards for organisations and individuals

  • Business Leadership Award
    Winner: Unilever Australia and New Zealand – Unilever Sustainable Living Plan
  • Community Leadership Award
    Winner: The Bower Reuse & Repair Centre
  • Public Sector Leadership Award
    Winner: Sydney Metro (TfNSW) – Sydney Metro Delivery Office
  • Sustainability Champion Award
    Winner: Sue Turner – The Uniform Exchange
  • Young Sustainability Champion Award
    Winner: Joshua Gilbert

Awards for impact

  • Built Environment Award
    Winner: Frasers Property Australia – Fairwater
  • Climate Change Leadership Award
    Joint winner: Charles Sturt University
    Joint winner: Teachers Mutual Bank – Banking on Climate Change
  • Innovation Award
    Winner: HealthShare NSW – HealthShare Sustainable Service Delivery
  • Natural Environment Award
    Winner: Murrumbidgee Landcare Inc – Working Together: Cross-Property Planning
  • Resource Efficiency Award
    Mememe Productions – Get Grubby

Best of the best awards

  • Premier’s Award for Environmental Excellence
    The Bower Reuse & Repair Centre
  • Regional Sustainability Award
    Joint winner: Charles Sturt University
    Joint winner: Jaliigirr Biodiversity Alliance
  • 10 Year Sustainability Achievement Award
    BlueScope Steel

Excellence in energy, water and waste efficiency

  • Energy efficiency
    Joint winner: Austral Bricks – Substituting Natural Gas with Biogenic Sources
    Joint winner: Stockland – Shellharbour Solar Power Station
  • Water efficiency
    Blacktown Workers Club Group – Blacktown Workers Sports Club
  • Waste and recycling
    City of Sydney – Zero Waste Program

Excellence in sustainability

  • Medium to large business sustainability
    Ferrero Australia – Local Actions to Global Commitments
  • Small business sustainability
    Brookfarm – Muesli Powered by the Sun
  • Public sector sustainability
    Sydney Opera House – Social Sustainability at the Opera House
  • Community sustainability
    Repower Shoalhaven – Pioneering Community Solar in Australia
  • Local Government sustainability
    Lismore City Council – Lismore’s Vision, a Model of Sustainability
  • Natural environment sustainability
    Greater Taree City Council and the Water Research Laboratory UNSW – Big sSamp Recovery: Evidence Supporting Innovation
  • Built environment sustainability – commercial properties
    University of Technology Sydney – Faculty of Science and Graduate School of Health
  • Built environment sustainability – residential properties
    Andy Lemann – the Greeny Flat
  • Built environment sustainability – infrastructure
    Bankstown City Council – Bankstown Library and Knowledge Centre

Excellence in leadership and innovation

  • Sustainability champion
    Chris Reardon – Liveability, Building Designers Australia, Institute for Sustainable Futures at the University of Technology Sydney
  • Young sustainability champion
    Seda Hamoud – Liverpool Girls High School Environmental Club
  • Climate change leadership
    Bega Valley Shire Council – Tathra Community Solar Farm
  • Environmental innovation
    Laing O’Rourke – SunSHIFT

Regional Award

  • Lismore City Council – Lismore’s vision, a model of sustainability

Premier’s Award for Environmental Excellence

  • Brookfarm – Muesli Powered by the Sun

10-year Sustainability Achievement Award

  • University of Wollongong

Excellence in energy, water and waste efficiency

  • Energy Efficiency Award
    Western Sydney Local Health District – Retrofitting Hospitals to be more Energy Efficient
  • Water Efficiency Award
    Mauri ANZ – Recycled Process Water Beneficial Reuse
  • Waste and Recycling Award
    Mars Petcare – Zero Waste to Landfill

Excellence in sustainability

  • Medium to Large Business Sustainability Award
    De Bortoli Wines – Re-engineering Our Future for a Carbon Economy
  • Small Business Sustainability Award
    Joint winner: Southern Cross Resorts – The Observatory, Port Macquarie
    Joint winner: Serendipity Ice-Cream – Carbon-neutral Ice-Cream
  • Public Sector Sustainability Award
    South East Local Land Services – Oyster Industry Partnership Program
  • Community Sustainability Award
    Green Strata Incorporated – Advancing the Sustainability Agenda in Residential Strata
  • Local Government Sustainability Award
    City of Sydney – Sustainable Fleet Program
  • Built Environment Sustainability: Commercial and Residential Properties Award
    Grocon and FJMT architects – Legion House at Liberty Place
  • Built Environment Sustainability: Infrastructure Award
    Joint winner: Gosford City Council – Stormwater Harnessing for Sustainable Water Management
    Joint winner: Warringah Council – Warringah Creative Space
  • Built Environment Sustainability: Heritage Buildings Award
    Sydney Opera House – Concert Hall Lighting Upgrade
  • Natural Environment Sustainability Award
    Joint winner: Tweed Shire Council – Tweed Byron Koala Connections
    Joint winner: Sydney Fungal Studies Group – Endangered Fungi

Excellence in leadership and innovation

  • Sustainability Champion Award
    Joint winner: Karen Retra – Seed Savers Albury-Wodonga
    Joint winner: Tim Silverwood – Take 3, a Clean-Beach Initiative
  • Young Sustainability Champion Award
    Holley Somerville-Knott – Stardust Entertainment
  • Climate Change Leadership Award
    Joint winner: Earthwatch Australia – ClimateWatch
    Joint winner: Hunter Business Chamber, Newcastle City Council and Hunter TAFE, Energy Hunter – Energy Efficiency for SMEs
  • Environmental Innovation Award
    StabilCo NSW – MatrixBase

Regional Award

  • Gosford City Council – Stormwater Harnessing for Sustainable Water Management

Premier’s Award for Environmental Excellence

  • Southern Cross Resorts – The Observatory, Port Macquarie

10-year Sustainability Award

  • Joint winner: Mirvac
  • Joint winner: Wagga Wagga Council

Energy, water and waste awards

  • Energy Efficiency Award
    Hunter TAFE – Solar Cooling and Energy Innovation Project
  • Water Efficiency Award
    Riverina Water County Council – Urban Nature-Strip Lawn-Replacement Rebate Scheme
  • Waste and Recycling Award
    Bankstown City Council – Wheelie Good Compost and Mulch Giveaways

Sustainability awards

  • Business Sustainability Award
    The GPT Group
  • Small Business Sustainability Award
    Oak Flats Bowling and Recreation Club
  • Public Sector Sustainability Award
    University of Western Sydney, Sydney Olympic Park Authority and the Department of Education and Communities – Youth Eco Summit
  • Community Sustainability Award
    Nimbin Neighbourhood and Information Centre
  • Local Government Sustainability Award
    City of Sydney – Smart Green Business
  • Built Environment Sustainability Award
    DEXUS Property Group
  • Heritage Building Sustainability Award
    Mawland Quarantine Station – Q Station
  • Regional Sustainability Award
    Renewable Recyclers – Above Ground Mining: Wa$te to Wage$

Leadership and innovation awards

  • Climate Change Leadership Award
    Climate Friendly
  • Environmental Innovation Award
    REGYP

Premier’s Award for Environmental Excellence

  • Joint winner: Nimbin Neighbourhood and Information Centre
  • Joint winner: The GPT Group

10-Year Sustainability Award

  • Sydney Olympic Park Authority

Energy, water and waste awards

  • Energy Efficiency Award
    Joint winner: The GPT Group – Energy-Efficiency Strategy
    Joint winner: Local Government Super – North Sydney
  • Water Efficiency Award
    Lachlan Catchment Authority – Lachlan Riverine Working Group
  • Waste and Recycling Award
    Bankstown City Council – Recycle Right! at Bankstown

Sustainability awards

  • Business Sustainability Award
    Joint winner: The GPT Group – Business Sustainability Strategy
    Joint winner: Interface – Going Beyond Environmental Standards
  • Small Business Sustainability Award
    Pablo & Rusty’s café
  • Public Sector Sustainability Award
    TAFE NSW Northern Institute – Sustainable Education
  • Community Sustainability Award
    Mission Australia – Soft Landing
  • Local Government Sustainability Award
    Willoughby City Council – Better Business Partnership
  • Built Environment Sustainability Award
    The GPT Group – GPT Headquarters: a New Way of Working
  • Regional Sustainability Award
    Lachlan Catchment Authority – Lachlan Riverine Working Group

Leadership and innovation awards

  • Sustainability Champion Award
    Paul Marsh – Watersave Australia
  • Climate Change Leadership Award
    Local Government Super
  • Environmental Innovation Award
    Institute for Sustainable Futures, University of Technology Sydney – Urine Diversion for Sustainable Sanitation

Premier’s Award for Environmental Excellence

  • Mission Australia – Soft Landing

10-year Sustainability Award

  • Joint winner: North Sydney Council
  • Joint winner: Waverley Council
  • Joint winner: Commonwealth Bank of Australia
  • Joint winner: Mars Food Australia