2019 finalists

Finalists in the 2019 Green Globe Awards

Built Environment Award

City of Sydney – Green Square Town Centre
Lendlease – Barangaroo South
Local Government Super – Local Government Super Property Portfolio
University of Wollongong – Team UOW, Desert Rose – A House for Life
Wollongong City Council – Council Aiming for the 6 Green Stars

Business Leadership Award

4 Pines Brewing Company
Energy Culture
Ferrero Australia – Partnering for a Sustainable Supply Chain
Investa – Australia's 1st Sustainability Tenant Toolkit
Sprout Stack – Environmentally Righteous Produce

Climate Change Leadership Award

Australian Energy Foundation – Our Energy Future
Keith Tulloch Wine – Sustainable Agribusiness – Carbon Neutral
Sydney Metro – A Resilient Revolution in Transport
Waverley, Woollahra and Randwick Councils – Solar my School Program

Community Leadership Award

Green Connect – More Jobs, Less Waste, Fair Food
Hovells Creek Landcare Group
OzFish Unlimited
Pingala – Building Fairer Energy

Innovation Award

Downer – Reconophalt
Solar Analytics – Solar Analytics Smart Monitoring
Sprout Stack – The Future of Veggie Production
Waverley, Woollahra and Randwick Councils – Solar my School Program

Lifetime Achievement Award for Individuals

Bruce Precious
Kim McKay AO – Australian Museum
Natalie Isaacs – 1 Million Women
Scientia Professor Veena Sahajwalla FTSE FAA – UNSW Sydney

Lifetime Achievement Award for Organisations

De Bortoli Wines –- 14 years of achievements
Petersham Bowling Club
Take 3 for the Sea
Tweed Shire Council

Natural Environment Award

Fujitsu Australia – Digital Owl – Detecting endangered species with technology
Hovells Creek Landcare Group
K2W Link – K2W – A Corridor of Effort

Public Sector Leadership Award

Parkes Shire Council – Forging a Sustainable Water Servicing Future
Sydney Metro
Sydney Opera House – Tubowgule – ‘where the knowledge waters meet’
Taronga Conservation Society Australia–- Treading Lightly for the Wild!
Waverley, Woollahra and Randwick Councils – Solar my School Program

Resource Efficiency Award

Cross Connections Consulting – Plastic Police
Downer – Reconophalt
Secret Sounds – Splendour in the Grass
Taronga Conservation Society Australia – Treading Efficiently – For the Wild!

Sustainability Champion Award

April Crawford-Smith, Pingala and The Valley Centre
Clare Press
Diane Duffy, St George Girls High School
Sara Rickards, Futuregiving

Young Sustainability Champion Award

Brody Smith, Kua
Campbell Harvey, Australian Islamic College of Sydney
Hannah Yuan, St George Girls High School
Shalise Leesfield, Shalise's Ocean Support