2019 Green Globe Award winners and finalists

Find out about our 2019 winners and finalists

Regional Sustainability Award

Winner: University of Wollongong: Team UOW, Desert Rose - A House for Life

Premier’s Award for Environmental Excellence

Winner: Green Connect: More Jobs, Less Waste, Fair Food

Built Environment Award

Winner: University of Wollongong: Team UOW - Desert Rose

Finalist: City of Sydney: Green Square Town Centre
Finalist: Lendlease: Barangaroo South
Finalist: Local Government Super: Local Government Super Property Portfolio
Finalist: Wollongong City Council: Council Aiming for the 6 Green Stars

Business Leadership Award

Winner: Sprout Stack: Environmentally Righteous Produce

Highly Commended: 4 Pines Brewing Company

Finalist: Energy Culture
Finalist: Ferrero Australia: Partnering for a Sustainable Supply Chain
Finalist: Investa: Australia's 1st Sustainability Tenant Toolkit

Climate Change Leadership Award

Winner: Sydney Metro: A Resilient Revolution in Transport

Finalist: Australian Energy Foundation: Our Energy Future
Finalist: Keith Tulloch Wine: Sustainable Agribusiness - Carbon Neutral
Finalist: Waverley, Woollahra and Randwick Councils: Solar my School Program

Community Leadership Award

Winner: Green Connect: More Jobs, Less Waste, Fair Food

Finalist: Hovells Creek Landcare Group
Finalist: OzFish Unlimited
Finalist: Pingala: Building Fairer Energy

Innovation Award

Winner: Downer: Reconophalt

Highly Commended: Sprout Stack: The Future of Veggie Production

Finalist: Solar Analytics: Solar Analytics Smart Monitoring
Finalist: Waverley, Woollahra and Randwick Councils: Solar my School Program

Lifetime Achievement Award - Individuals

Winner: Bruce Precious

Highly Commended: Natalie Isaacs: 1 Million Women

Finalist: Kim McKay: Australia Museum
Finalist: Scientia Professor Veena Sahajwalla: UNSW Sydney

Lifetime Achivement Award - Organisations

Winner: Tweed Shire Council

Highly Commended: De Bortoli Wines: 14 Years of Achievement
Highly Commended: Take 3 for the Sea

Finalist: Petersham Bowling Club

Natural Environment Award

Winner: Fujitsu Australia: Digital Owl - Detecting Endangered Species with Technology

Finalist: Hovells Creek Landcare Group
Finalist: K2W Link: K2W - A Corridor of Effort

Public Sector Leadership Award

Joint winner: Sydney Opera House
Join winner: Waverley, Woollahra and Randwick Councils: Solar my School Program

Finalist: Parkes Shire Council: Forging a Sustainable Water Servicing Future
Finalist: Sydney Metro: A Sustainable Future for Transport
Finalist: Taronga Conservation Society Australia: Treading Lightly – For the Wild!

Resource Efficiency Award

Winner: Secret Sounds: Splendour in the Grass

Highly Commended: Taronga Conservation Society Australia: Treading Efficiently – For the Wild!

Finalist: Downer: Reconophalt
Finalist: Cross Connections Consulting: Plastic Police

Sustainability Champion Award

Winner: Clare Press

Finalist: Sara Rickards: Futuregiving
Finalist: April Crawford-Smith: Pingala and The Valley Centre
Finalist: Diane Duffy: St George Girls High School

Young Sustainability Champion Award

Winner: Shalise Leesfield: Shalise's Ocean Support

Finalist: Campbell Harvey: Australian Islamic College of Sydney
Finalist: Brody Smith: Kua
Finalist: Hannah Yuan: St George Girls High School